Ana sayfa Birçok Kişinin Aşık Olmaktan Korkmasının Altında Yatan 11 Haklı Sebep

Birçok Kişinin Aşık Olmaktan Korkmasının Altında Yatan 11 Haklı Sebep

Erkekler & Kızlar SoruyorKategori: AşkBirçok Kişinin Aşık Olmaktan Korkmasının Altında Yatan 11 Haklı Sebep
bayan Staff diye sordu 2 sene önce

Birçok Kişinin Aşık Olmaktan Korkmasının Altında Yatan 11 Haklı Sebep
Birçok Kişinin Aşık Olmaktan Korkmasının Altında Yatan 11 Haklı Sebep
Hepimizin farklı korkuları var. Çoğu zaman bu korkuları maskeliyor ya da bastırıyoruz. Hatta bazen oldukça güzel kabul edilen bazı şeylerden korkuyor ve suçlu hissediyoruz.
Aşk, dünyadaki pek çok duygunun merkezinde ve aslında pek çok duygunun da öncüsü. Ayrıca hayatın her alanında aşka rastlamak mümkün. Elbette biz sizlere insanın insana duyduğu aşktan bahsedeceğiz. Dünyanın en güzel duygusu olarak kabul edilen ve hayatımızın bu kadar merkezinde olan aşk, zaman zaman en büyük korkularımızdan birine de dönüşebiliyor. Peki bir insan aşktan, aşık olmaktan neden korkar? Gelin birlikte bakalım…
1. Yardım istemekten korkmak

Birçok insan kırılgan yanlarını göstermekten korkar, çünkü genellikle diğer insanların mükemmel olduğunu düşünmek gibi bir yanılgıya düşeriz. Ancak hatalarımız bizi biz yapan şeylerdir ve onları saklayıp her şeyle tek başımıza mücadele etmeye çalışmak büyük bir hatadır. Eğer aşık olduğunuz ve onun da size aşık olduğunu düşündüğünüz biri varsa yardım istemekten çekinmeyin. Sizi seviyorsa zaten her koşulda yanınızda olacak ve yardım istediğinizde sizi yargılamayacaktır.
 
 
2. Kalan ömrü tek bir kişiyle geçirme fikri

Birçok insanın aşık olmaktan korkma sebebi tüm hayatlarını tek bir kişiyle geçirme fikri. Özellikle her şeyin yolunda olduğu ciddileşen ilişkilerde iki taraf da birbirine aşık olsa da sonsuza kadar tek bir kişiyle olmak fikri büyük bir korkuya sebep olur. Bu korku da ilişkiyi olumsuz etkiler.
3. Geçmişte yapılan hataları tekrarlamaktan korkmak

Birçok kişi doğru kişiyi bulana kadar farklı deneyimler yaşayabilir. Bu deneyimlerden bazıları ise kötü sonuçlanabilir. Eski ilişkilerinde üzülen, kırılan ya da yıpranan kişiler birine tekrar bu kadar bağlandıklarında incineceklerinden ve aynı şeyi yaşayacaklarından korkarlar.
4. Fazla insan almadan kurulan küçük ve yalnız dünyanın bozulacağından korkmak

Bazı insanlar kendilerine küçük bir dünya yaratırlar ve içine çok fazla insan almazlar. İçine kapanık, fazla sosyalleşmeden yaşayan ve kendini dış dünyadan ayrıştıran bu kişiler aşık olduklarında hayatlarının yerle bir olacağını düşünürler. Eğer aşık olurlarsa değerli vakitlerini sürekli aynı kişiye ayırmak, sürekli onunla bir şeyler yapmak zorunda kalabilirler. En kötüsü dışa dönük biriymiş gibi davranmaları gerekebilir.
 
 
5. Etraftaki “kötü ilişki” örnekleri

Aşktan soğutan bir diğer neden de çevremizde gördüğümüz kötü ilişki örnekleri. Bazı insanlar arkadaşlarının ya da tanıdıkları insanların kötü giden, sarpa saran ilişkilerini görünce aynı durumu yaşamaktan korkup aşık olmaktan kaçınıyorlar.
6. Kontrolü kaybetmekten korkmak

Aşk, dünya üzerinde insanların kontrollerini kaybetmekten zevk aldığı yegane duygu. Ancak hayatlarını kontrol altında tutmak isteyen insanlar için bu bir felaket. Aşık olmaktan ve kontrolünü kaybetmekten kontrol insanlar bu korkularıyla yüzleşmeli ve aşktan sonsuza kadar kaçamayacaklarını bilmeliler.
7. Flörtleşmeyi gözünde büyütmek

İlişkiden zor bir şey varsa o da ilişkiye başlama dönemidir. Birbirini tanımaya çalışan iki insan arasında yaşananlar bazen yorucu hale gelebilir. Bu da bazı kişileri aşık olmaktan korkar hale getirir. Korkudan çok bir üşengeçlik halidir aslında.
8. Aşık olacağınız kişinin bir anda her şeyiniz olması

Aşk çoğu zaman insanın gözünü kör eder. Bu da karşınızdaki kişiyi idealize edip, hayatınızın tam merkezine koymanızı ve tek doğru olarak onu kabul etmenizi sağlayabilir. Böyle bir durumu yaşamak istemeyenler ise aşık olmaktan ve aşık oldukları kişiyi idealize etmekten korkarlar.
 
 
9. Benliğini kaybetmek

Çiftler zamanla birbirlerini değiştirir ve dönüştürür. Bu değişim olumlu veya olumsuz olabilir. Birçok kişi aşık olduğu kişinin kendisini değiştirmesinden korkar.
10. Risk almak

Sonunu bilmediği bir ilişkiye başlamayı büyük bir risk olarak görüp bu yüzden aşık olmaktan korkan insanlar da çoğunlukta. Bu insanlar ise genellikle hayatları yolunda gittiği için bunu mahvetmekten korkuyorlar.
11. Başkalarının ilişkiyi yargılaması

Aşktan korkanların bir diğer sebebi de “Elalem ne der” korkusu. Arkadaşlarının ve ailelerinin tepkilerinden ya da eleştirilerinden korkanlar genellikle aşık olmaktan adeta kaçıyorlar.