PAYLAŞ
Hiçbirimiz çocuklarımızın hızlı büyümesini istemeyiz ancak bu süreçte pek çok mucize gerçekleşir ve bebeğinizin ilk dişini çıkarması heyecan verici bir dönüm noktasıdır..
Bebeklerin Diş Çıkarma Düzeni – Tüm Evreler

Hiçbirimiz çocuklarımızın hızlı büyümesini istemeyiz ancak bu süreçte pek çok mucize gerçekleşir ve bebeğinizin ilk dişini çıkarması heyecan verici bir dönüm noktasıdır.

diş çıkaran bebekler ile ilgili görsel sonucu

Bebekler genelde 3 ila 12 aylık dönem arasında diş çıkarmaya başlar. (Az sayıda bebeğin, 2,000 bebekte 1’inin- bir dişi çıkmış halde doğabildiğini biliyor muydunuz?)

İlgili resim

Bazı bebekler diş çıkarma evresinde hiç bir belirti göstermezken, bazıları diş çıkarmak üzere olduklarına dair birtakım işaretler verebilir; sürekli salya akıtmak gibi diş çıkarma belirtilerine bakın.

diş çıkaran bebekler ile ilgili görsel sonucu

Bebeklerin gelişimindeki birçok şey gibi, diş çıkarma evreleri de bebekten bebeğe değişiklik gösterir. Genel bir kural olarak, bebeğiniz diş çıkarmaya başladıktan sonra, 6 ayda bir 4 diş çıkaracaktır. Bu ilk dişler genel olarak süt dişleri olarak bilinir ve çocuğunuz 6 yaşından 12 yaşına gelene kadar bu dişlerin yerine kalıcı yetişkin dişleri çıkar.

İlgili resim

Muhtemelen, bebeğinizin ilk dişinin 4 ila 7 aylık dönemde çıktığını göreceksiniz. İlk önce ön alt (santral kesici) dişler çıkma eğilimindedir. Bu dişlerin ardından genellikle karşıtları olan üst kesici dişler çıkar.

diş çıkaran bebekler ile ilgili görsel sonucu

Dişler genelde çifter çifter çıkma eğilimindedir. Üst ve alt lateraller (yan kesici dişler) 9 ila 16 aylık dönem arasında çıkar ve bu dişleri çocuğunuz 2 yaşına gelmeden çıkacak olan kaninler (köpek dişleri) izler.  En son, genelde yürüme çağındaki çocuğunuz 3 yaşına girmeden patlamayan azı dişleri belirecektir. Kız çocukları, erkek çocuklarından daha erken diş çıkarabilirken, çoğu çocuk 3 yaşına geldiğinde 20 dişin tamamını çıkarmış olur.

İlgili resim

Diş gelişimi bir rekabet konusu olarak görülmemelidir. Bebeğinizin dişleri ne zaman hazır olursa o zaman çıkacaktır. Bu yüzden arkadaşlarınızın çocukları sizin çocuğunuzdan önce diş çıkarırsa hiç endişelenmeyin.

İlgili resim

Bebeklerin dişleri olmadan da çiğneyebileceklerini ve boğazlarına bir şey takılmaması için her zaman dikkat etmek ve yemek yerken onları daima kontrol altında tutmak gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzun tüm dişleri çıkmış olsa dahi belli başlı yiyeceklerin boğaza takılma riski vardır; örneğin miniklere üzüm yedirecekseniz, üzümü mutlaka dörde (boylamasına) bölün.

İlgili resim

Hiç kaygılanmayın. Tam tersine onların gelişimindeki bu heyecan verici dönüm noktasının keyfini çıkarın. Emin olun, bebeğinizin dişleri hazır oldukları anda çıkacaktır.

diş çıkaran bebekler ile ilgili görsel sonucu

Pişik ve Diş Çıkarma Arasında Bir Bağlantı Olduğu Doğru Mu?

İlgili resim

Amerikalı pediatri uzmanı Dr. Tom DeWitt, diş çıkarma, pişik ve yumuşak dışkılamanın aynı anda meydana gelebileceğini, ancak bu üçünün birbiriyle pek bağlantısı olmadığını söylüyor. İshal, diş çıkarma esnasında beklenen bir yan etki değildir. Eğer bebeğiniz diş çıkarırken ishal olursa, sıvı kaybına dair herhangi bir belirti olup olmadığını dikkatle izleyin ve bebeğinizin ateşi yükselir (38 dereceyi aşar) veya dışkısında kan veya iltihap bulunursa lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "BEBEKLERİN DİŞ ÇIKARMA EVRESİ"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
aslı
Ziyaretçi

bebekler gerçekten diş çıkarırlarken huysuz oluyorlar bu konuda yardıma ihtiyacım var

wpDiscuz