PAYLAŞ

Renkli İplerden Kolay Örgü Bileklik Yapımı

Dostluk bileklikleri, her yere götürebileceğiniz harika bir zanaattır! Örgü ve tığ işi öğrenmede defalarca başarısız olan insanlar için özellikle kolaydır. Ve bir bonus olarak, dostluk bilekliğinin nasıl yapıldığını öğrenmek gibi bir şey, yaz kampında öğretilen şeylerden biri olduğuna inanıyorum, bu nedenle, bisiklet sürmeyi öğrenmek gibi birşeydir bileklik yapımı.

Bir dostluk bilekliğini yapmak için ihtiyacınız olan şey biraz nakış ipidir! Bu eğitici broşürde, arkadaşlık bilekliklerinin en temelini nasıl şekillendireceğim size göstereceğim – şeker şeridi!

Onları istediğiniz gibi kalın veya ince yapabilirsiniz ve kolayca bir saatten az bir sürede bir dostluk bilekliğini yapmayı öğrenebilirsiniz. Sizler de gittikçe daha hızlı ve daha çabuk yapabileceksiniz. İlk başlarda zorlandığınıza aldırış etmeyin.

Renkli İplerden Kolay Örgü Bileklik Yapımı için Gerekli Malzemeler
Nakış ipi / ince iplik
makas
Bant veya iğneler / emniyet iğneleri
Nakışlı diş ipi, böyle büyük paketlerde ucuza mal olabilir! Süslü bir şeye ihtiyacın yok. Sadece altı kollu olduğundan emin olun – aksi takdirde güzel bir bilezik için yeterince kalın olmayacaktır.
Bant veya iğneler, dostluk bileziklerini örgü / düğüm haline getirirken bileziği yerine koyacaktır. 🙂

renkli_iplerden_orme_bileklik_yapilisi_2
Renkli İplerden Kolay Örgü Bileklik Yapılışı
Genel kural; ipleri parmağınızla omuz arasındaki uzunluk kadar kesmektir – Ben yaklaşık 75 santim civarında kestim ve benim için işe yarıyor derim!
Bileklerim yaklaşık 15-16 cm civarındadır, bu yüzden sadece bileklerini ölçün ve daha sonra güvenli olabilmesi için 5 ile çarpın. Düğüm noktasından sonra gereksiz ipi tüketmek istemezsiniz 🙂
Eğer altı telden daha fazla bir bileklik yapacaksanız, başka bir 15 cm daha eklemek iyi bir fikir olabilir! Her satıra ilave düğümler yapıyor olacaksınız ve bu nedenle her rengi biraz daha çabuk geçeceksiniz.
Akılda tutulması gereken şey, daha yüksek renkli ip sayısının takip edilmesi daha zordur ve bileklik daha fazla bükülgen hale gelebilir, bu nedenle bloke etmeniz gerekecektir (bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi için son adıma bakın!). Düz durmasını istiyorsanız.

Deseninizin ne olmasını istediğinize bağlı olarak, iki alternatif renk kullanabilirsiniz veya her ipiniz farklı bir renkte olabilir. Çok az çaba harcayarak çok güzel desenler elde edebilirsiniz!
Sekiz şeritli bir bilezik yanında bir altı telli bilezik resmini ekledim, böylece daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. : D
Nakış ipi kesim tellerinizi alarak bilekliğinize başlayın ve uç kısımlarında bir düğüm atın.
Ve şimdi biraz eğlenmeye başlayacağız!

Arkadaşlık bilekliklerinin “sırtlı, dokunmuş görünümlü yüzeyini oluşturmak” için çok sayıda küçük düğüm noktası yapmanız gerekmektedir.
1. İlk önce iplerinizin hangi sıraya girmesini istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu sıranız, renginin sırasını belirleyecektir.
2. Birlikte olduklarında, ilk iki ipliği kapın. Soldaki en uzak büküm ilk sıranızı oluşturacak. Bunu başarmak için ipinin / ipliğin diğer iplikçiklerine düğüm atacaksınız.
3. İlk ipliği alıp ikinciden geçirip fotoğrafta gösterildiği gibi geriye bırakın. İkinci şeritten aşağıyı düğümlemeniz önemlidir, doğru görünmesini sağlayacaktır.
4. Şimdi ikinci ipi gergin tutun ve ilk ipi yukarıya ve büyük düğümün ucuna doğru çekin. Karşı koyana kadar çekin, ancak aşırı derecede zorlamayın! Bu, ikinci ip üzerinde küçük bir düğüm oluşturacaktır.
5. İkinci ipliğin etrafına ilk ipliği tekrar bağlayarak başka bir düğüm oluşturun – daha önce yaptıklarınızı tekrarlayın!
6. Bileklikteki herbir ipin / ipliğin her bükümünde iki düğüm oluşturmak için ilk ipliği kullanarak sağa doğru ilerlemeye devam edin.
7. Sonra sağa tüm yolu düğümledikten sonra ipi / ipliğin son ipliğine ulaştıktan sonra, soldaki ilk ipliği kullanarak tekrar başlayın. Her bir ip üzerinde iki düğüm yaptığınızdan emin olun.

Özü itibariyle: en soldaki ipi, bir sağındaki ipin altından geçirecek şekilde düğüm ata ata en sağa geçiriyoruz.

Gördüğünüz gibi, soldaki renk ne olursa olsun, sağdaki her tel üzerinde iki düğüm yapmak için yolunuzu kesmektesiniz. Bitirdiğiniz renk sonuna kadar sağa doğru ilerleyecek, daima yan tarafta kalacaksınız, bu da bir satır bittiğinde size bildirmenize yardımcı olacaktır.

renkli_iplerden_orme_bileklik_yapilisi_4

Bir sapma kaçırırsanız veya bir çizgiyi kazayla unutursanız, kolayca bulacaksınız. Karışıklık duyarsanız, herhangi bir düğüm seçmenize yardımcı olması için bir iğne ile tutmak iyi bir fikirdir – parmaklarınızla yapmak çok zahmetlidir!

renkli_iplerden_orme_bileklik_yapilisi_3

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz