PAYLAŞ

Regl ağrısı nasıl dindirilir, geçmeyen adet ağrısında ne yapmalı?

adet sancısı karın agrisiBazı kadınların regl dönemi hafif yorgunluklarla bazı kadınların ise şiddetli ağrılarla geçer ve çoğu zaman bununla nasıl baş edeceğini bilemez. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem İyibozkurt regl ağrısı nasıl dindirilir, yoğun regl ağrısında normalden farklı olarak ne yapmalı, adet ağrısı ilaç kullanmadan nasıl geçer gibi konularda bilgi verdi.

 • Ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde uzanın, ağrı kesici alacaksanız hemen başlayın. Çünkü ağrı kesicilerin en etkili olduğu zaman ağrı başlarken aldığınız zamandır.
 • Karnın alt tarafını ovuşturmak ve bu bölgeye sıcak torba uygulamak oldukça etkili olabilir. Sıcak uygulaması kasların gevşemesine sebep olarak ağrıyı azaltabilir.
 • Ilık bir duş aynı etkiyle ağrıyı azaltabilir.
 • Germe egzersizleri gibi hafif egzersizler, yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler yararlı olabilir.
 • Zencefil ve ahududu içeren içecekler ve çaylar ağrı kesici özellik gösterebilir. Bu dönemde bu tip içeceklerin tüketimi arttırılabilir.
 • Kesin olarak gösterilmese de bazı çalışmalarda akupunkturun regl ağrılarına iyi gelebileceğini gösteren bazı çalışmalar vardır.
 • Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi yaratacağından ağrıları arttırabilir.
 • Yağ tüketimi az olan ve yeşillikten zengin beslenenlerde regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler vardır. Bu dönemde kan kaybı olduğu için demir içeren besinler de mutlaka daha fazla tüketilmelidir.
 • Bu dönemde sosyalleşerek veya hobilere yönelerek (kitap okumak, sevdiğiniz bir şey ile uğraşmak gibi) ağrı algısı bir miktar yönetilebilir.
 • Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesicilere cevap vermiyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekir. Ağrıların arkasında endometriozis, adenomyozis, pelvik inflammatuvar hastalık veya miyom gibi bir problem olmadığından da emin olmak gerekir.
 • Ağrılar anatomik bir problem olmadan da fazla oluyorsa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bir doktora danışarak doğum kontrol haplarına başlamak ağrıyı tümden ortadan kaldırabilir.

Regl ağrısı nasıl geçer? Regl ağrısı için ilaç…

Genellikle pek çok kadında adet ağrısını dindirmek için rahim kasılmalarını azaltıcı etkisi olan aspirin ya da ibuprofen gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) rahatlamak için yeterli olmaktadır. Bu ilaçlar sizde adet ağrısını gidermek için faydalı oluyorsa rahatsızlığı ilk hissettiğinizde, bu ilaçlardan almak, ağrının azalmasında daha etkili olacaktır. Bazı kadınlardaysa, bu ilaçları, adet kanaması başlamadan 1 veya 2 gün önce almak daha faydalı olmaktadır.

Doğum kontrol hapları da adet ağrısını dindirmekte kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları endometriyumdaki kan miktarını azaltarak, ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Böylece, adet kanamalan hafif ve daha az ağrılı olmaya eğilim gösterir. Bunlar prostaglandin adı verilen ve ağrıdan sorumlu olan maddelerin yapımını azaltarak krampları engelleyebilir.

Ağrıların daha şiddetli olduğu durumlarda yatak istirahati ve karın bölgesine sıcak uygulaması fayda sağlayabilir. Bu amaçla içine sıcak su doldurulmuş bir şişe kullanılabilir.

Sıcak uygulama: Alt karına koyulan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulama, rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açarak ağrıyı azaltmaktadır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de faydalı olacaktır. Yaklaşık 40 derece ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

Regl ağrısını dindirmek için egzersiz ve relaksasyon (rahatlama) teknikleri: Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır, rahime giden kan akımını artırır ve oksijenizasyon sağlanmasıyla da ağrılar azalır.

 • Adet sancısı çekiyorsanız iyi yönünden bakın; bu vücudunuzda yumurtlamanın olduğunu gösterir.
 • Adet sancısı çekmek kaderiniz değildir. Kadın doğum muayenesinde ağrıya sebep olan bir patoloji tespit edilip tedavi edilebileceği gibi, tespit edilmese de tedavi seçenekleri mevcuttur.
 • Sancı çekmek tün yaşantınızı olumsuz yönde etkiler. İlaç dışı yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda ağrı kesici almaktan çekinmeyiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz