PAYLAŞ

 

Regl ağrısı nasıl geçer? Regl ağrısı için ilaç…

Genellikle pek çok kadında adet ağrısını dindirmek için rahim kasılmalarını azaltıcı etkisi olan aspirin ya da ibuprofen gibi nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID) rahatlamak için yeterli olmaktadır. Bu ilaçlar sizde adet ağrısını gidermek için faydalı oluyorsa rahatsızlığı ilk hissettiğinizde, bu ilaçlardan almak, ağrının azalmasında daha etkili olacaktır. Bazı kadınlardaysa, bu ilaçları, adet kanaması başlamadan 1 veya 2 gün önce almak daha faydalı olmaktadır.

Doğum kontrol hapları da adet ağrısını dindirmekte kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları endometriyumdaki kan miktarını azaltarak, ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Böylece, adet kanamalan hafif ve daha az ağrılı olmaya eğilim gösterir. Bunlar prostaglandin adı verilen ve ağrıdan sorumlu olan maddelerin yapımını azaltarak krampları engelleyebilir.

Ağrıların daha şiddetli olduğu durumlarda yatak istirahati ve karın bölgesine sıcak uygulaması fayda sağlayabilir. Bu amaçla içine sıcak su doldurulmuş bir şişe kullanılabilir.

Sıcak uygulama: Alt karına koyulan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulama, rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açarak ağrıyı azaltmaktadır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de faydalı olacaktır. Yaklaşık 40 derece ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

Adet sancısı çekiyorsanız iyi yönünden bakın; bu vücudunuzda yumurtlamanın olduğunu gösterir.

  • Adet sancısı çekmek kaderiniz değildir. Kadın doğum muayenesinde ağrıya sebep olan bir patoloji tespit edilip tedavi edilebileceği gibi, tespit edilmese de tedavi seçenekleri mevcuttur.
  • Sancı çekmek tün yaşantınızı olumsuz yönde etkiler. İlaç dışı yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda ağrı kesici almaktan çekinmeyiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz