PAYLAŞ

İlk 6 ay yalnızca anne sütü!

İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebekler, tüm besin ve sıvı ihtiyaçlarını karşılayabiliyor

İlk 6 ay yalnızca anne sütü
Anne sütü, yeni doğan bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, ileride sağlıklı bir yetişkin olmasında da rol oynuyor. Ancak bebeğin bu sütten en iyi şekilde faydalanabilmesi için emzirme doğru yapılmalı.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sabri Acar, 1-7 Ekim emzirme haftası nedeniyle, tüm annelere rehber olacak açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Sabri Acar, bebeklik dönemi dediğimiz ilk iki yıl içinde beslenmede en önemli gıda anne sütüdür. Bu dönemdeki beslenme, çocukluk çağının diğer dönemlerinden farklıdır. Bebek normal doğmuş ise doğumu izleyen ilk yarım saat içinde, mümkünse çıplak bir şekilde anne vücuduna temas etmeli ve anne memesine tutulmalıdır.

Bu işlem sezaryenle doğumlarda 1-2 saat gibi biraz daha geç olabilir. Böylece anne ile bebek arasında psikolojik bir bağlantı kurulmuş olmakta, bebek tarafından anne meme başlarının uyarılması ile prolaktin (süt salgılayan hormon) üretilmeye başlanmış olur.

İLK SÜT ÇOK KORUYUCU
İlk kez bebek sahibi olan annenin sütünün 24 saat içinde tam olarak gelmeyerek, ikinci güne kadar uzayabildiğini belirten Prof. Acar, ancak yine de anne bebeğini emzirmek için gayret sarf etmelidir. İlk günlerdeki süt koyudur, miktarı azdır ancak bebeğin mikroplara karşı korunmasında oldukça faydalıdır.
İlk günlerde anne bebeğine alışana kadar 1-2 saatte bir, hatta neredeyse her ağladıkça emzirmelidir.

Anne bebeğinin ne zaman acıktığını ilk birkaç ay içinde öğrenir ve emzirme aralıklarını 2-3 saatte bir (küçük prematüre bebeklerde daha sık) olarak ayarlar. İyice beslenen bir bebek özellikle geceleri 4-5 saat hiç uyanmadan uyuyabilir. Uyandırıp beslenmeye gerek yoktur. Bebek acıkınca ağlar ve anneyi uyandırır. Anne tecrübe kazandıkça bebeğinin ne zaman acıktığını, ne zaman emeceğini hisseder.

Çalışan ve işi icabı bebeğini emziremeyen annenin sütü önceden sağılabilir ve dondurulmadan buzdolabında 24 saat hatta 48 saat bekletilip gerektiğinde ısıtılarak bebeğe verilebilir diye konuştu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz